PRKNA

Festival studentského divadla Prkna je víkendová akce, jejímž ústředním programem je soutěžní přehlídka studentských divadelních souborů. Protože jde o akci Hudební mládeže, mohly se v minulosti této přehlídky účastnit pouze inscenace s výraznou hudební složkou. Od roku 2023 není hudební složka podmínkou účasti, zůstává však výhodou. Nově bude odborná porota kromě hlavní ceny udílet ještě speciální ocenění za hudební dramaturgii. V porotě každoročně zasedají odborníci z oblastí slova, režie, herectví, hudby atd. Od roku 2022 je nedílnou součástí Prken i divácké hlasování Vox Draculi o divácky nejoblíbenější inscenaci.

P ůsobivá představení
R okující porota
K onstruktivní reflexe
N ové zkušenosti, nové zážitky, noví kamarádi
A tmosféra divadla Drak a Hradce Králové

Plná účast na festivalu vč. ubytování a stravování je pro žáky a studenty do 25 let. Návštěvnická účast bez zajištění ubytování a stravování je možná i pro starší.

Facebooková stránka Prken - festivalu studentského divadla:
https://www.facebook.com/Prknafestivalhudebnihodivadla

PODMÍNKY SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKY
Inscenace soutěžní přehlídky PRKNA musí splňovat tato kritéria:

  • studentská inscenace (většinu souboru tvoří studenti)
  • délka od 10 do 40 minut
  • příprava představení max. 20 minut

Prostorové a technické zkoušky na jevišti divadla Drak probíhají v pátek večer, příp. v sobotu ráno. Přípravou představení je myšlena instalace scénografie, rekvizit apod. v průběhu přehlídky, bezprostředně před samotným hraním.

Přehlídky se mohou zúčastnit všechny studentské soubory, tj. jak stálé divadelní skupiny, tak i soubory, které vznikly jen pro realizaci jediného představení např. na školní akademii.

Divadelní přehlídka Prkna je určena studentům ve věku 12 – 25 let a vedoucím souborů či pedagogům.

PŘIHLÁŠKU PRO SOUBORY NA PRKNA 2023 NAJDETE ZDE:
/akce již proběhla/


PŘIHLÁŠKU PRO ÚČASTNÍKY NA PRKNA 2023 NAJDETE ZDE:

/akce již proběhla/

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

Program festivalu začíná v pátek 14. dubna v 19:09. Naplánujte si tedy prosím svůj příjezd do Hradce Králové tak, abyste se nejpozději do 18:45 mohli dostavit k prezenci v Divadle Drak (ul. Hradební 632). Festival zahájíme v 19:09 společnou seznamkou, po které budou následovat zkoušky souborů v divadle.

UBYTOVÁNÍ
Ubytování je zajištěno v SOŠ Veterinární ve třídách, sprchy jsou k dispozici. Vezměte si s sebou spacáky, karimatky a případně boty na přezutí. 

STRAVOVÁNÍ
Stravování je zajištěno od sobotní snídaně do nedělní snídaně. Oběd a večeře se podávají v divadelním klubu Divadla Drak, snídaně v jídelně SOŠ Veterinární. Vegetariáni, hlaste se předem! ;-)

ÚČASTNICKÝ POPLATEK
Účastnický poplatek pro účinkující studenty nebo pedagogický doprovod je snížen na 222 Kč na osobu a zahrnuje ubytování, stravování a veškerý program festivalu. Bez ubytování a stravování je poplatek pro účinkující 0,- Kč.

Pro neúčinkující studenty je poplatek 333,- Kč na osobu a zahrnuje ubytování, stravování a veškerý program festivalu. Poplatek bez ubytování a stravování činí 0,- Kč. Vlastní účast na přehlídce je zdarma.

Poplatek je možné uhradit buď při prezenci, nebo převodem na účet Hudební mládeže. Číslo účtu HM ČR je 186 923 646 / 0300 a jako poznámku k platbě uveďte prosím své jméno. 

Pokud jste přihlášeni na festival PRKNA a rozhodnete se zrušit svoji účast, sdělte to prosím ihned koordinátorům festivalu. Usnadníte tak práci organizátorům. Děkujeme.

S případnými dotazy se můžete obrátit na Martinu Náhlíkovou – produkci festivalu, tel. 774 115 601, e-mail: info@hudebnimladez.cz

 

Prkna 2023 – 21. ročník soutěžní přehlídky

14. - 16. dubna 2023, Hradec Králové

Cílem přehlídky Prkna není snaha o profesionální divadelní klání, ale podpoření vlastní tvůrčí iniciativy studentů a vytvoření možnosti prezentovat výsledky jejich tvorby. Přehlídka je nepostupová, udílí se hlavní cena zvaná "Prkno" a nově také cena za hudební dramaturgii.

Publikum tvoří členové jednotlivých souborů, mladí návštěvníci festivalu a porota složená z divadelních profesionálů. Ta hodnotí jednotlivá představení a pomáhá souborům formou konkrétních rad.

Letošními členy poroty jsou:

  • EVA SPOUSTOVÁ - herečka, dabérka, pedagožka hlasových disciplín a hlasová poradkyně
  • JIŘÍ VYŠOHLÍD - herec, režisér, hudebník a držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii loutkové divadlo za rok 2015

Jméno třetího porotce zveřejníme v následujících dnech.

PROGRAM 21. ROČNÍKU FESTIVALU

PÁTEK
18:00 - 19:00      prezence souborů a účastníků v Divadle DRAK

19:09 - 19:49      seznamka

20:00 - 22:15      zkoušky soutěžních souborů I


SOBOTA

7:00 -  8:30        snídaně

8:00 -  9:40        zkoušky soutěžních souborů II

10:00 - 12:30     přehlídka Prkna – 1. část

12:30                  oběd

13:30 - 16:00     přehlídka Prkna – 2. část

16:00 - 17:00     rokování poroty + divácké hlasování + pauza na zmrzlinu :-)

17:00 - 18:30     hodnocení poroty, předání cen

18:30                 večeře

19:19                 Workshop Evy Spoustové "Pár zajímavých souvislostí mezi tělem a hlasem"

21:21                 AfterDrak


NEDĚLE

7:30 - 9:00         snídaně  

                          ...návrat do reality :-)

 

Přijeďte a nasajte neopakovatelnou atmosféru divadla Drak.
Nechte se inspirovat směsí hudby, tance, slov a barev.