TAM-TAM - časopis Hudební mládeže - www.tam.tam.cz

SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA ve 120 minutách

Vydáno: 19.1.2010 19:16:30
Autor: Eva Matušková

Shakespeare ve 120 minutách? Nemožné?

Manažeři zájezdové Shakespearovské společnosti pan Jan (Jan Vondráček), pan Miroslav (Miroslav Táborský) a pan Martin (Martin Matějka) vaše pochybnosti snadno a rychle rozptýlí! „Tohle nejsou žádný ústřice, tohle je fast-food…“

Text, do kterého se vešlo všech třicet sedm Shakespearových her i 154 sonetů, měl premiéru v roce 1987 v Kalifornii. Jeho autory a zároveň prvními interprety jsou herci Jess Borgeson, Adam Long a Daniel Singer. Jejich shakespearovská show počítá s faktem, že pro angloamerické publikum je klasikovo dílo do nekonečna omílanou školní četbou podobně jako u nás Babička Boženy Němcové nebo Máchův Máj. V pražském Divadle v Dlouhé si však inscenátoři vedení režisérem Janem Bornou a dramaturgyní Barborou Futerovou věděli rady. Původní text obohatili velkou dávkou vlastní invence, improvizace, energie, fantazie a humoru.

Dealeři zájezdové Shakespearovské společnosti v tmavých oblecích, slunečních brýlích a s kufříky se zlatými iniciálami WS (stejné má William Shakespeare i teleshoppingová firma WS International) se s ničím nemažou, jde přece o prachy. Romeo a Julie v SMSkových vyznáních za sedm minut, na mocenské zápolení v historických hrách stačí jediné hokejové utkání o korunu, Titus Andronicus jako lidojedský kulinářský pořad. Ještě „story týpka, co měl černý tělo, balil bílý roštěnky a říkal si Othello“ a bezlebkový Hamlet. Jako přídavek pak možná Hamlet pozpátku a rekordní šestnáctivteřinový.
Nenechte si tak výhodnou nabídku ujít! Zažijete 120 (možná až 150) intenzivních minut plných energie, humoru a samozřejmě Shakespeara. Představení na leden i únor jsou už beznadějně vyprodaná, aktuální informace o programu, fotografie i recenze jsou k nalezení na www.divadlovdlouhe.cz .

VAROVÁNÍ pro jedince, kteří si nepřejí být zapojeni do dramatu příliš aktivně:

Dámy, nevolte pro tuto příležitost černé punčochy. Pánové, nekupujte si lístky do první řady, pokud nebude jiné volby, nacvičte si výraz „slabý, vyčerpaný chcípáček“.

Přeji příjemnou zábavu.

Zdroje: www.divadlovdlouhe.cz ; vlastní, hluboký a trvalý umělecký zážitek


Vytištěno z časopisu Hudební mládeže TAM-TAM - www.tam.tam.cz