Hudební mládež ČR Společnost přátel J.Ježka Kazoo orchestra Časopis TAM-TAM Hud. škola YAMAHA Hudební výchova

Hudební mládež ČR

      Organizace uznaná MŠMT
      pro oblast práce s dětmi a mládeží Jméno a příjmení: 
• Proč se stát členem HM?

• Nová registrace

 Heslo:    


Články  

TAM-TAM


  DiskuseKája Saudek maloval 15 let plakáty pro liberecké festivaly HM

Vydáno: 30.6.2015 0:42, autor: Martina Náhlíková 1261 čtenářů


Klub Hudební mládeže v Liberci se z kraje roku 1991 rozhodl, že pro svůj chystaný festival osloví výtvarníka Káju Saudka s prosbou o vytvoření návrhu na plakát. Doba nově otevřených možností přála zajímavým příležitostem spolupráce. Přítel a archivář Káji Saudka Pavel Nosek zprostředkoval setkání s legendou českého komiksu v jeho domě. Už první otázka mistra svébytného výtvarného projevu vyjadřovala neuvěřitelnou pokoru: „Chcete, abych namaloval Antonína Dvořáka? Moc rád, pokud myslíte, že to dokážu…“.


Tak začala patnáctiletá éra, kdy jeden z nejobdivovanějších českých malířů a kreslířů propůjčoval svou osobitou linku plakátům festivalu klasické hudby a jazzu organizovaného skupinou mladých lidí z Liberce. Svůj vztah k umělecké hudbě vkládal i do návrhů na originální plakáty festivalu, který každý rok přinášel svému publiku jiné zajímavé téma. Poprvé to byl Antonín Dvořák, podruhé G. F. Händel, potřetí narozeninový Leonard Bernstein a pro čtvrtý ročník Kája Saudek vymaloval na plakát rovnou šestici portrétů nejslavnějších amerických skladatelů.

Když před dvaceti lety přijel do Liberce pobesedovat se svými příznivci a obdivovateli, členové Hudební mládeže se sjeli do Liberce a aplaudovali Mistrovi vstoje. Jeho skromnost je dojímala. Po vystoupení pěveckého sboru prohlásil: „Vidíte, to já bych měl tleskat vám, jste mladí, krásní a úžasní.“ a sklidil další bouřlivé ovace. Hudební mládež našla v plakátové tvorbě Káji Saudka pro liberecký festival své nezaměnitelné poznávací znamení. Plakáty tištěné technikou sítotisku na barevné papíry formátu A1 v omezeném nákladu 200 kusů se staly časem vyhledávanou sběratelskou raritou. Členové Hudební mládeže si je ale věšeli nad postel, do studentských privátů, vyměňovali si různé barevné mutace jednotlivých ročníků a těšili se na plakát příštího ročníku festivalu. Každoročně si mladí lidé také z Liberce odvezli tričko s „obrázkem z plakátu“, a to se stalo jejich poznávacím znamením.Kája Saudek se stal součástí jejich vnímání kultury a vztahu ke společenství podobně naladěných přátel.

Do výtvarných návrhů Káji Saudka pro plakáty festivalu Hudební mládeže v Liberci se časem dostala bílá barva prohlubující perspektivu kresby a je krutou ironií osudu, že jeho první celobarevný plakát pro šestnáctý ročník festivalu Hudební mládeže v Liberci, byl zároveň jeho posledním návrhem. Výtvarná ikona Duhové bouře odstartovala novou éru pojetí festivalu v podobě multikulturní akce a zůstala jako výtvarný symbol v kulturním povědomí mladého publika a Liberečanů dalších devět ročníků.

Kája Saudek tento rok oslavil osmdesát let a festival Hudební mládeže v Liberci si připomněl své 25. jubileum. Před pár dny ale král českého komiksu odešel za hranice našeho světa do krajiny snů.

Už desátým rokem plavovlasá dívka prodchnutá duhovými barvami hledí z plakátu festivalu Duhová bouře kamsi za obzor. Tam se její zrak setkává s laskavým pohledem Káji Saudka, muže, který stvořil ji a stovky dalších postav, které obohatily životy milionů čtenářů a filmových diváků. Každý rok také dává najevo libereckému publiku a mladým návštěvníkům festivalu z celé ČR, že festival hudby, tance, divadla, filmu a výtvarného umění jim otevírá cesty ke krásným uměleckým zážitkům.

Kájo, děkujeme.

Hudební mládež


Hlavním sponzorem Hudební mládeže ČR je firma Ventima, s.r.o.


© Hudební mládež ČR